Dětské nemoci

Syndrom náhlého úmrtí = nejhorší můra všech rodičů

Pavlína Šourková
16.04.2009

Nejhorší noční můra všech rodičů - syndrom náhlého úmrtí (SIDS - Sudden Infant Death Syndrom). Nejčastější příčina úmrtí dětí během prvního roku života s vrcholem mezi 2.- 4.měsícem.

Syndrom náhlého úmrtí

Jde o náhlou neočekávanou smrt kojence, který těsně před smrtí nejevil žádné závažnější příznaky nemoci a následné vyšetření u něj neobjevilo žádné patologicko-anatomické odchylky. SIDS studuje a zkoumá mnoho odborníků z celého světa, ale dodnes nikdo neodhalil jeho pravou příčinu. Předpokládá se vliv kombinací různých faktorů. Některé z nich můžete ovlivnit! Pojďme si doporučení pro snížení výskytu SIDS důkladně probrat.

Pozice ve spánku

Kolem roku 1980 dětští lékaři doporučovali děti ke spánku ukládat na bříško, aby se zamezilo vdechnutí potravy při event. zvracení. Později se ale zjistilo, že děti v poloze na bříšku mají hlubší spánek, hůře se budí, je u nich vyšší riziko přehřátí, mají v krvi vyšší hladinu kysličníku uhličitého, atd. Ukázalo se tedy, že poloha na bříšku je pro SIDS značně riziková!

Také poloha na boku se nedoporučuje. Tlak na břicho a event. boční části hrudníku rovněž zvyšuje riziko SIDS.

Vhodnou polohou je pozice na zádech. Objevily se však obavy, že v této poloze by miminko snadněji vdechnout ublinknutou potravu. Veškeré studie však potvrdily, že uložení na záda není s ohledem na možnost vdechnutí stravy riskantní.

Postýlka

Matrace by měla být pevná, prodyšná. Nikdy nic pod matraci nedávejte! Pokud chcete dítě uložit do zešikmené polohy (kvůli ublinkávání), podložte nohy postýlky. Vyvarujte se gumovému nebo plastovému potahu pro ochranu matrace, může snížit ventilaci a způsobit přehrátí dítěte. Doporučují se fanelové a elastické potahy.

Vhodnější je rošt postýlky z pevného plátna než ze dřeva, protože dřevo udržuje a pohlcuje teplo. To by mohlo způsobit přehřívání.

V žádném případě nesmí být v postýlce měkké hračky a jiné předměty, které by mohly zakrýt obličej kojence (polštář, měkká matrace). Místo peřinky či deky můžete použít spací pytle, které nemohou překrýt obličej, není nutné je vázat k posteli (menší riziko uškrcení) a ve kterých se dítě obtížněji přetočí na bříško.Na postranice by neměly být ani uvazovány různé dečky, brání volnému dýchání.

Teplota

Teplota v místnosti, kde dítě spí, nesmí být příliš vysoká (cca 20°C) a dejte pozor, aby postýlka nebyla uložena přímo u radiátoru.

Dítě přiměřeně oblečte. Teplotu těla poznáte položením ruky na krk dítěte. Studené ruce nejsou ukazatelem podchlazení!

Kojení

Mateřské mléko obsahuje všechny důležité látky ve správném poměru zvyšující obranyschopnost dítěte. A pokud nemůžete kojit, vybírejte vhodnou dětskou výživu podle věku dítěte.

Rodiče

Vaše děťátko potřebuje cítit vaši blízkost a pohodu, aby bylo klidné, zdravé a dobře rostlo. Proto miminko nenechávejte samotné, postýlka by měla být umístěna v pokoji s matkou. A nezapomeňte na rovnici. Rodiče ve stresu = dítě ve stresu = riziko vzniku SIDS.

Vyvarujte se kouření, užívání alkoholu či jiných omanných látek!

Poučte příbuzné, kteří budou pečovat o vaše dítě, na všechna uvedená doporučení

Syndrom náhlého úmrtí může postihnout zcela zdravého kojence, ale častější výskyt SIDS je u dítěte:

  • předčasně narozeného po komplikacích při těhotenství

  • s velmi nízkou porodní váhou

  • s komplikacemi v prvním týdnu života

  • jehož matka užívala cigatety, alkohol a drogy během těhotenství

  • s rodinou, kde se SIDS již objevil

  • při větším počtu dětí v rodině

  • při věku matky pod 20 let

  • v případě neprovedení všech potřebných vyšetření nebo nedostatečném lékařském dozoru během těhotenství

Mluvit o SIDS a nezmínit se o monitorech dechu ani nejde. Dlouhá léta se diskutuje o užívání tzv. monitorů, které u spícího dítěte signalizují zástavu dýchání nebo srdeční akce. Pediatři došli k závěru, že by se tyto přístroje neměly standardně používat. Měly být spíše výjimkou a omezeny na zvláštní případy (uvedeno výše). Rozšířené užívání monitorů může dokonce stresovat okolí dítěte (falešné alarmy nejsou vzácné!). Pokud se již monitor použije, musí splňovat určité technické podmínky (např. uchovávat záznam předchozích událostí - dýchání, srdeční akce). Rodiče by měli být informováni, že ani moderní domácí monitor nemůže 100% vyloučit SIDS a že musí přesto dodržovat všechna shora uvedená doporučení jak snížit riziko SIDS.

Na závěr si zopakujme základy první pomoci při zástavě dechu u kojence

Kdy zahájit resuscitaci?

Dítě nedýchá, je bledé nebo zmodralo. Hrudník a bříško se nezvedají.

Postup

Volejte linku 155, v ideálním případě tímto pověřte další osobu, pokud jste sám/sama zahajte nejprve resuscitaci, volejte po oživení.

Uvolněte dýchacích cesty, vyčistěte ústní dutinu a jednou rukou proveďte mírný záklon hlavy. Prsty druhé ruky jemně předsunou nadzvednou bradu. Pomůže podložení ramínek. V některých případech stačí k uvolnění dýchacích cest již jen toto opatření.

Při podezření na aspiraci předmětu či tekutiny položíme kojence bříškem na své předloktí s hlavou mírně skloněnou níže. Po té provedeme 3-5 úderů mezi lopatky směrem z dýchacích cest. V případě, že jste neuspěli, uchopte dítě za holé kotníky hlavou dolů a vše zopakujte.
Nezačne-li pacient po uvolnění dýchacích cest opět dýchat, zahajte resuscitaci. Důležitý je udržet mírný záklon, jednou rukou kojenci přidržujete hlavičku, druhou přizvedněte bradu, vaše ústa obemknou nos i pusu. Pak následuje 5 úvodních vdechů, vdechujeme přibližně obsah vaší ústní dutiny, velký objem vdechovaného vzduchu by mohl poškodit plíce. Pohyby hrudníku by měly být jasně patrné. Frekvence je 30 vdechů/min (1 vdech za 2 sekundy), u novorozence a 20 vdechů/min, u kojence (1 vdech za 3 sekundy). Zahajte srdeční masáž. Miminko musí ležet na pevné podložce, místo stlačení je dolní třetina hrudní kosti, asi 1,5 cm pod spojnicí mezi bradavkami. Stlačujeme ukazovákem a prostředníkem, nebo překříženými palci při obejmutí hrudníčku. Prsty neodtahujte, po dobu masírování jsou stále v kontaktu s pokožkou. Hloubka stlačení je asi 2-3 cm.

 

Autor: Pavlína Šourková

Soutěž o autolékárničky - výherci
Vitamíny pro těhotné a kojící matky

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

Vše o kojení - 1.díl
Kojení

Vše o kojení - 1.díl

29.04.2009

Kojení je bezesporu nejpřirozenější způsob výživy dítěte. Znamená pro vaše miminko nejlepší začátek života. Kojením dáváte svému děťátku to nejcennější co máte – mateřské mléko – j ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...