Syndrom náhlého úmrtí = nejhorší můra všech rodičů

Nejhorší noční můra všech rodičů - syndrom náhlého úmrtí (SIDS - Sudden Infant Death Syndrom). Nejčastější příčina úmrtí dětí během prvního roku života s vrcholem mezi 2.- 4.měsícem.

Syndrom náhlého úmrtí

Jde o náhlou neočekávanou smrt kojence, který těsně před smrtí nejevil žádné závažnější příznaky nemoci a následné vyšetření u něj neobjevilo žádné patologicko-anatomické odchylky. SIDS studuje a zkoumá mnoho odborníků z celého světa, ale dodnes nikdo neodhalil jeho pravou příčinu. Předpokládá se vliv kombinací různých faktorů. Některé z nich můžete ovlivnit! Pojďme si doporučení pro snížení výskytu SIDS důkladně probrat.

Pozice ve spánku

Kolem roku 1980 dětští lékaři doporučovali děti ke spánku ukládat na bříško, aby se zamezilo vdechnutí potravy při event. zvracení. Později se ale zjistilo, že děti v poloze na bříšku mají hlubší spánek, hůře se budí, je u nich vyšší riziko přehřátí, mají v krvi vyšší hladinu kysličníku uhličitého, atd. Ukázalo se tedy, že poloha na bříšku je pro SIDS značně riziková!

Také poloha na boku se nedoporučuje. Tlak na břicho a event. boční části hrudníku rovněž zvyšuje riziko SIDS.

Vhodnou polohou je pozice na zádech. Objevily se však obavy, že v této poloze by miminko snadněji vdechnout ublinknutou potravu. Veškeré studie však potvrdily, že uložení na záda není s ohledem na možnost vdechnutí stravy riskantní.

Postýlka

Matrace by měla být pevná, prodyšná. Nikdy nic pod matraci nedávejte! Pokud chcete dítě uložit do zešikmené polohy (kvůli ublinkávání), podložte nohy postýlky. Vyvarujte se gumovému nebo plastovému potahu pro ochranu matrace, může snížit ventilaci a způsobit přehrátí dítěte. Doporučují se fanelové a elastické potahy.

Vhodnější je rošt postýlky z pevného plátna než ze dřeva, protože dřevo udržuje a pohlcuje teplo. To by mohlo způsobit přehřívání.

V žádném případě nesmí být v postýlce měkké hračky a jiné předměty, které by mohly zakrýt obličej kojence (polštář, měkká matrace). Místo peřinky či deky můžete použít spací pytle, které nemohou překrýt obličej, není nutné je vázat k posteli (menší riziko uškrcení) a ve kterých se dítě obtížněji přetočí na bříško.Na postranice by neměly být ani uvazovány různé dečky, brání volnému dýchání.

Teplota

Teplota v místnosti, kde dítě spí, nesmí být příliš vysoká (cca 20°C) a dejte pozor, aby postýlka nebyla uložena přímo u radiátoru.

Dítě přiměřeně oblečte. Teplotu těla poznáte položením ruky na krk dítěte. Studené ruce nejsou ukazatelem podchlazení!

Kojení

Mateřské mléko obsahuje všechny důležité látky ve správném poměru zvyšující obranyschopnost dítěte. A pokud nemůžete kojit, vybírejte vhodnou dětskou výživu podle věku dítěte.

Rodiče

Vaše děťátko potřebuje cítit vaši blízkost a pohodu, aby bylo klidné, zdravé a dobře rostlo. Proto miminko nenechávejte samotné, postýlka by měla být umístěna v pokoji s matkou. A nezapomeňte na rovnici. Rodiče ve stresu = dítě ve stresu = riziko vzniku SIDS.

Vyvarujte se kouření, užívání alkoholu či jiných omanných látek!

Poučte příbuzné, kteří budou pečovat o vaše dítě, na všechna uvedená doporučení

Syndrom náhlého úmrtí může postihnout zcela zdravého kojence, ale častější výskyt SIDS je u dítěte:

 • předčasně narozeného po komplikacích při těhotenství

 • s velmi nízkou porodní váhou

 • s komplikacemi v prvním týdnu života

 • jehož matka užívala cigatety, alkohol a drogy během těhotenství

 • s rodinou, kde se SIDS již objevil

 • při větším počtu dětí v rodině

 • při věku matky pod 20 let

 • v případě neprovedení všech potřebných vyšetření nebo nedostatečném lékařském dozoru během těhotenství

Mluvit o SIDS a nezmínit se o monitorech dechu ani nejde. Dlouhá léta se diskutuje o užívání tzv. monitorů, které u spícího dítěte signalizují zástavu dýchání nebo srdeční akce. Pediatři došli k závěru, že by se tyto přístroje neměly standardně používat. Měly být spíše výjimkou a omezeny na zvláštní případy (uvedeno výše). Rozšířené užívání monitorů může dokonce stresovat okolí dítěte (falešné alarmy nejsou vzácné!). Pokud se již monitor použije, musí splňovat určité technické podmínky (např. uchovávat záznam předchozích událostí - dýchání, srdeční akce). Rodiče by měli být informováni, že ani moderní domácí monitor nemůže 100% vyloučit SIDS a že musí přesto dodržovat všechna shora uvedená doporučení jak snížit riziko SIDS.

Na závěr si zopakujme základy první pomoci při zástavě dechu u kojence

Kdy zahájit resuscitaci?

Dítě nedýchá, je bledé nebo zmodralo. Hrudník a bříško se nezvedají.

Postup

Volejte linku 155, v ideálním případě tímto pověřte další osobu, pokud jste sám/sama zahajte nejprve resuscitaci, volejte po oživení.

Uvolněte dýchacích cesty, vyčistěte ústní dutinu a jednou rukou proveďte mírný záklon hlavy. Prsty druhé ruky jemně předsunou nadzvednou bradu. Pomůže podložení ramínek. V některých případech stačí k uvolnění dýchacích cest již jen toto opatření.

Při podezření na aspiraci předmětu či tekutiny položíme kojence bříškem na své předloktí s hlavou mírně skloněnou níže. Po té provedeme 3-5 úderů mezi lopatky směrem z dýchacích cest. V případě, že jste neuspěli, uchopte dítě za holé kotníky hlavou dolů a vše zopakujte.
Nezačne-li pacient po uvolnění dýchacích cest opět dýchat, zahajte resuscitaci. Důležitý je udržet mírný záklon, jednou rukou kojenci přidržujete hlavičku, druhou přizvedněte bradu, vaše ústa obemknou nos i pusu. Pak následuje 5 úvodních vdechů, vdechujeme přibližně obsah vaší ústní dutiny, velký objem vdechovaného vzduchu by mohl poškodit plíce. Pohyby hrudníku by měly být jasně patrné. Frekvence je 30 vdechů/min (1 vdech za 2 sekundy), u novorozence a 20 vdechů/min, u kojence (1 vdech za 3 sekundy). Zahajte srdeční masáž. Miminko musí ležet na pevné podložce, místo stlačení je dolní třetina hrudní kosti, asi 1,5 cm pod spojnicí mezi bradavkami. Stlačujeme ukazovákem a prostředníkem, nebo překříženými palci při obejmutí hrudníčku. Prsty neodtahujte, po dobu masírování jsou stále v kontaktu s pokožkou. Hloubka stlačení je asi 2-3 cm.

 

Syndrom náhlého úmrtí = nejhorší můra všech rodičů patří do témat
 • Sarah 20.05.2017 00:20:30

  Mám 3 deti ta prvnínejstarší te jsou už 6 leta druhy je 16mesicu a tatřetí princezna te jsou 5měsíců ..také jsem se u teprvní potkala s tím ,zekdyž plakala přestaladýchat a zmodrala já sipamatuji jako by to bylovčera když se to stalopoprvé ..byla jsem hroznémladičká a byly jámě nanávštěvě h sestry a malazačala mít rýmu manžel jiudělal do vlásky mléko adal ji jen jedenkrátodrihnout a mi si povídali aon ji položil do kočárku apomalinku ji uspaval když vtom najednou nevím co sestalo asi pan bůh do mestrčil já utiakala dokočárku a vytáhla ji anisama nevím proč najednoujsem viděla ze nedýchá takjsem ji otočila vzhůrunohama a placla a ona senadechla a plakala a jázůstala v svíčku a klepalase az sem volala sanitu...samozřejmě..''hned!!!melajsem strach co to je,tak násodvezli do vinohradské a nicnám nezjistily byly jsme tamdva dny pak se mi to stalo podruhé po třetí atd az jsempřestala volat sanitu apochopila ze,to děťátko semusí jen mlinko něčeholeknout aby mohl jako miudělat aaach ...nebo stačífouknout na obličeji k nebokapaka vody a pak nakoneczjistíte ze se i nadechne sam;-) mám tři deti a už mamvelkou zkušenost samozřejměnikdy nesmíte predcenovatsituaci tak ze pro bezpečívas i vašeho detatka i hnedvolat sanitku...;-)

 • monitor dechu Zuza 07.05.2009 17:54:49

  Taky jsem se zapnutým monitorem daleko klidnější. V noci se vzbudím, mrknu, že bliká zelené světýlko, a opět v klidu usínám. A malému se ta krabička moc líbí na hraní:)

  • Re: monitor dechu Vratislav 09.09.2014 07:48:46

   Ja mam tu samous kusenost mali jak se nam narodil bylo vse v pohode ale ve spanku najednou prestal dychat dcera od me pritelkyne mne vzbudila tak ve mne trhlo co se stalo a vydl sem jak mali nedycha nevedel sem co delat ale jak by mi nekdo poradil vem miminko za kotniky a oleskni ho po zadku a taky sem to udelal taky sem jel do nemocnice a taky nic nezistily ale vim ze sem mu pomohl z hrobnikovy z lopaty

 • Jarda 21.10.2012 15:58:36

  Dcerka se mi protáhla a přestala dychat,zrovna jsem byla u ní,tak jsem ji rychle chytla za nožičky hlavou dolů a bouchala do zádíček,po chvilce bylo vše v pořádku.volala jsem saanitu a byly jsme 2 dny na pozorování v nemocnici,kde nic nezjistili,podle nich je dcerka zdravá.Nevíte někdo,nemohl to být signál na syndrom?dcerce je 7 týdnů a narodila se předčasně.po porodu byla napojená na přístroj kvuli špatnému dýchání.děkuji za veškeré odpovědi!

 • monitor dechu Dáda 07.05.2009 17:50:54

  My jsme si pořídili monitor dechu a jsem tak více v klidu. Malému bude za 3 měsíce rok, ale stále to ještě raději zapínáme. Musím se přiznat, že když byl maličký často jsem ho ukládala na bok. Měla jsem strach z vdechnutí zvratek.


Adresář

Diskutujte na téma Dětské nemoci

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku