Pediatři - hrozí jejich zrušení?

S lékařem se člověk setkává od samého narození. Po propuštění z porodnice je novorozenec registrovaný u obvodního dětského lékaře, kterého mu vybere jeho matka. Ke svému pediatrovi může dítě chodit až do doby, než dovrší 19 let věku.

Pediatr léčí nejenom dětské nemoci nebo akutní záležitosti, ale stará se také o očkování dětí a preventivní prohlídky. Téměř dva miliony dětí v České republice mají aktuálně svého pediatra - teď ale hrozí, že tomu tak dál již nebude.

Pediatři a novela zákona

Ministerstvo zdravotnictví požaduje zrušit obor praktický lékař pro děti a dorost, přesněji řečeno sloučit tento obor s oborem dětského lékařství. Novelu zákona ministerstvo navrhlo už na jaře loňského roku, v Parlamentu ČR se má aktuálně projednávat v současné době. Proti navrhované novele zákona vystupují jak rodiče dětí, tak i část odborné veřejnosti. Existují petice proti tomuto návrhu, které do dnešního dne podepsalo více než sto tisíc lidí. Své negativní stanovisko k tomuto návrhu vyjadřují také celé organizace a odborné společnosti, jako např. Dětský fond OSN - UNICEF, česká kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO), prezident Evropské konfederace primárních pediatrů a také výbory českých odborných zdravotnických společností.

Argumenty proti novele o zrušení pediatrů

 • pediatři se starají o 20 % populace a potřebují k tomu patřičné zázemí
 • práce praktického pediatra je odlišná od práce nemocničního dětského lékaře a nelze ji zpochybňovat ani vytlačit
 • zrušením praktických pediatrů by došlo k rozkladu celého zdravotního systému
 • nelze zapomínat na úlohu pediatra v oblasti preventivní a sociální péče
 • sloučením praktického a nemocničního pediatra by oba obory ztratily na ceně a přišly by o odbornou specifikaci
 • náš současný systém primární péče o děti je nejen efektivní, ale také levný, navíc je vzorem pro ostatní evropské země
 • změnu nepožadují ani rodiče dětí, ani pediatři, dokonce ani zdravotní pojišťovny

Pediatři na vymření?

Je tedy tento krok nezbytný? Možná by ministerstvo mělo řešit spíše to, že praktických lékařů pro děti a dorost ubývá jaksi přirozeně. Průměrný věk těchto pediatrů se totiž neustále zvyšuje, to je určitě alarmující fakt.

Sousední Polsko má už zkušenost se stejným problémem za sebou - obor praktických lékařů pro děti a dorost před časem zrušilo. Po čase ovšem pochopilo, že toto není správná cesta pro zdravotnický systém a polští pediatři prožili svoje znovuzrození. Čeká Českou republiku podobný scénář?

Foto: Pixabay.com

Pediatři - hrozí jejich zrušení? patří do témat
 • John Smithb803 08.01.2017 12:37:36

  Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone! dcbeefkgcgfekfde

 • Pediatri Katerina 19.06.2016 00:13:29

  Je mi 35 let, ziji v Anglii necelych 13 let, mam 5- ti leteho syna, pediatra tu nemaji, kluka tady nikdo kazdy rok nekontroluje, zda li poradne roste, ma spravnou vahu nebo kdyz je nemocny tak tu moc podpory nedostane.....maximalne paracetamol na vsechno jako kazdy jiny....potrebuji tu odborne lekarske slovniky nebo google...
  Do skoly jim chodi kdosi merit sluch a vazit ...???Prisel mi dopis, ze je muj syn obezni, prisla mi brozura, jak mam syna spravne krmit a jak casto a cvicit....syn neni vubec obezni ma 26 kg, 126 cm, jezdi na kole, hraje fotbal, cervene maso nechce jist, radeji ryby etc.. obezni je podle vypoctu z tabulek, tak jak vse tady....ve vyspelejsi zemi nez mi!!!! Zdravy rozum jim tu chybi! A co my ...spise vlada, leze jim do zadku a kopiruje vse od nich a nas se nepta !!!


Adresář

Diskutujte na téma Dětské nemoci

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku