Odmítáte povinné očkování dětí? Novela zákona hrozí vysokými pokutami!

Nesplnění očkovací povinnosti (mimo neočkování ze zdravotních důvodů) bylo v minulosti řešeno jako přestupek na úseku zdravotnictví. Nebylo však upraveno zákonem, ale pouze nařízeno vyhláškou, což neumožňovalo kohokoliv za nesplnění očkování pokutovat.

Nepřímou sankcí tak bylo pouze to, že dítě s nesplněnou očkovací povinností v důsledku přání rodičů, mělo problémy s přijetím, nebo nebylo přijato k předškolnímu vzdělávání, nemohlo se účastnit nejrůznějších školních akcí (lyžařský výcvik, škola v přírodě, apod.).

Nově připravovaná novela zákona o ochraně veřejného zdraví však prý hodlá výrazně přitvrdit ohledně sankcí za neočkování a přimět tak neočkující k poslušnosti.

Pokuty za neočkované děti pro pediatry a organizátory škol v přírodě?

Novela dle návrhů ministerstva zdravotnictví předepisuje vysoké pokuty pro pediatry, mateřské školy či například organizátory táborů, škol v přírodě apod. Podle návrhu by například hrozila pokuta do tří miliónů korun pediatrům za nesplnění povinnosti provést povinné očkování a pokuta do dvou miliónů korun za nesdělení podrobností o neočkovaném dítěti hygienické stanici.

Mateřské školy, provozovatelé dětských skupin a také organizátoři škol v přírodě pak podle novely nesmí přijmout kompletně nenaočkované dítě (kromě dětí s kontraindikací). V opačném případě hrozí pokuta do půl miliónu korun.

Pokutu pro lékaře pak ministerstvo zdravotnictví vysvětluje jako postih pouze v případě, že lékař odmítne dítě očkovat navzdory přání rodičů. Novela však údajně nezvažuje možnost, kdy lékař odmítne očkování z důvodů zdravotní nezpůsobilosti dítěte, tj. kvůli nemoci, oslabené imunitě apod.

Plánovaná novela má tak podle všeho spoustu trhlin a vyjadřuje nastávající změny nepřesně, což vyvolává rozruch a všeobecný nesouhlas odborníků i veřejnosti.

Novela zpřísňuje postoj vůči neočkovaným dětem

Jak uvedeno výše, novela velice zpřísňuje svůj postoj k těm zařízením a organizacím, které by přijaly dítě bez kompletního očkování. To, že novela sankce "jen" zpřísňuje a nezavádí nové, jak tvrdí, je však sporné a zavádějící.

Pokud se ministerstvo snaží veřejnosti přiblížit význam očkování, jak uvádí, mělo by např. dle serveru Vitalia.cz volit jinou cestu než vyloučení dětí bez (kompletního) očkování z dětských kolektivů. Nehledě na to, že "Národní akční plán pro provakcinační strategii" nebudí dojem objektivní diskuse nad problematikou očkování, ale zní spíš jako plán radikálního prosazování očkování pomocí neetických forem.

Podívejte se na dětský očkovací kalendář

Jaký je váš názor na připravované změny zákona o ochraně veřejného zdraví? Jsou podle vás podobné "vynucovací" úpravy správné, etické a potřebné?

Zdroj: Občanské sdružení Rozalio, Vitalia.cz

Foto: Pixabay.com

Odmítáte povinné očkování dětí? Novela zákona hrozí vysokými pokutami! patří do témat
 • povinné očkování Fany 09.03.2015 09:36:49

  Z Vlastní skutečnosti Vám posílám povinné očkování dětí.!!
  V roce 1978 jsme povinně očkovali našeho narozeného syna ve třetím měsíci.
  Cca za 14 dní začal křečovat tak,že jsme jej odvezli do nemocnice Motol tady po pár dnech zemřel.Nic nám o příčině neřekli jen nás lékaří našeho města natahovali bachorkama, a tahali nás po ginetice.
  To dobré je,že se nám poté narodila dcera ,která je dnes lékařkou.Ale naše manželství se rozpadlo,proto že žena neunesla tuto tragédii .

  Proto jsem kategoricky proti očkování,velké riziko očkovacích látek.
  Věřím,že dáte prostor lékařům pediatrům,aby se oni vyjádříli a né,kdo tomu nerozumí a firmy které prodávají tyto léky???
  Děkuji Fany

 • Lenka 24.02.2015 12:27:34

  Riskuji, že budu utlučena rozzuřenými odpůrci očkování, ale přesto si myslím, že procento vedlejších účinků je tak nízké, že výhody očkování převažují - mnoho smrtelných nemocí bylo díky němu plošně vymýceno. To má můj syn větší šanci, že ho po cestě do školy přejede auto. A ano, může se stát, že ho to auto přejede. Ale přeci mu nebudu bránit chodit ven :-)

  • Re: Pajik 26.02.2015 22:20:34

   "procento vedlejších účinků je tak nízké, že výhody očkování převažují"

   Tak na toto může odpovědět jen pořádná statistika a to skupina očkovaných a skupina neočkovaných a pak třeba 30 i více let sledovat jejich zdraví. Bohužel takováto statistika neexistuje. Nějaké dojmy a pocity jsou na nic.

  • Re: adhad 24.02.2015 14:26:11

   pravděpodobnost nějaký nemoci je určitě vyšší...
   spíš možná až nedozírná..kdo vám kdy řekne, že máte špatnou imunitu od dětskýho očkování? to už nikdo nevystopuje, kde to začlo... další věci sou poruchy chování...počet dětí, který jima trpěj se zvyšuje, a rovněž alergie..
   to už nejsou žádný marginální počty lidí...


   ale i když smaozřejmě respektuju váš názor, pořád si stojím za tím, že by to m ěla především svobodná volba rodičů....

   (navíc, že očkování vymítilo určitý nemoci je mýtus... proč ty nemoci jsou "vymícený" i na Západě, kde se očkuje podstatně míň lidí? daleko spíš je to o lepších životních podmínkách.)

 • adhad 21.02.2015 18:34:20

  prosím podepisujte petice...!
  a posílejte dál.

  to je tak jediný, co zmůžem.

 • Vlaďka 20.02.2015 18:38:26

  Absolutně nesouhlasím, je to buzerace a tlak farmaceutických firem, aby vydělali ještě víc peněz na nebohých dětech. Ve většině evropských zemích je očkování jen doporučené. Očkování u kojenců způsobuje mnoho nežádoucích účinků, až u 50 % dětí horečné NÚ, prokazatelně je spouštěčem epilepsie, autismu, agrese, nočních běsů, nechutenství a to jen pro to, že se očkuje moc brzo, moc nemocí najednou, vede to k oslabení imunity. Je to přežitý komunistický nesmysl. Kojenec nemá šanci dostat tetanus ani hepatitidu B!!!

 • očkování Mišan 19.02.2015 15:11:12

  Myslím si že tato opatření, které se připravuje jsou v rozporu se zdravým rozumem a proto se přimlouvám k povinnému očkování všech těch co se pod tímto blábolem podepíší. Ať si v plné výši užijí vedlejších účinků které můžou způsobit i smrt. Očkovat děti v době kdy nemají vyvinutou přirozenou imunitu je přinejmenším zločin proti lidskosti

  • Re: očkování jaroslava 19.02.2015 18:17:46

   Souhlasím s výše uvedeným názorem.


Adresář

Diskutujte na téma Dětské nemoci

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku