Moluska - kožní onemocnění ohrožující nejen děti

Moluska patří k vysoce nakažlivým kožním onemocněním, které postihují děti i dospělé. Zvlášť u dětí znamená jejich výskyt velice zdlouhavý, úporný a nepříjemný boj maminek i pediatrů, přitom se jedná o zdánlivě nenápadné puchýřky.

Moluska se mohou ze začátku objevit ve formě několika malých puchýřků kdekoliv na těle, nejčastěji v tříslech, na břiše, na pažích, ale i v obličeji a kolem genitálií. Jsou tělové, růžové i našedlé barvy, tuhé a s vpadlým důlkem uprostřed. Někdy však jejich seskupením může vzniknout i útvar podobný většímu kožnímu výrůstku či bradavici. Moluska se mohou velmi rychle rozšířit, a to až do stovek puchýřků rozsetých po celém těle.

Moluska - původce a přenos kožního onemocnění

Moluska jsou virového původu, za jejich vznik může virus Molluscum contagiosum. Je snadno přenosný kontaktem s infikovanou osobou, k infekci může dojít i při sdílení oblečení, hraček nebo ručníků. Ještě rychleji se infekce šíří ve vodě. Je proto běžné, že přijdete-li k lékaři s dítětem s podezřením na moluska, jeho první otázka bude, zda jste s ním nebyli ve veřejném bazénu, v sauně, nebo ve společných sprchách. Tam totiž dochází k přenosu těchto onemocnění nejčastěji, stejně jako je tomu u bradavic nebo kožních plísní. U dospělých se infekce přenáší také pohlavním stykem, moluska se pak v hojném počtu objevují v oblasti genitálií a jejich odstranění může být o to bolestivější.

Krémy, masti a oleje na moluska - co opravdu funguje?

Na začátku budete zřejmě odkázáni na některé antivirové přípravky dostupné v lékárnách. Může jít o různé krémy s obsahem silně antivirových látek, éterické oleje, ovesný extrakt, nejrůznější homeopatika a preparáty z hlívy ústřičné, které posílí imunitu pacienta. Účinnost těchto přípravků bývá podle statistik a výsledků krátkodobých studií relativně vysoká, na každého jedince však může mít pozitivní účinek zcela jiná látka, a tak je obvykle nutné obrnit se trpělivostí, vytrvat a po neúspěšné terapii a konzultaci s lékařem pokračovat v léčbě s jiným přípravkem.

Moluska a jejich chirurgické odstranění

Pokud všechny tyto pokusy selžou, moluska lze odstranit pomocí laseru či tekutého dusíku, nejčastěji se však seškrabují speciální ostrou chirurgickou lžičkou. A to za použití lokální anestezie, ale často i bez ní. Při výskytu velkého množství puchýřků na tělíčkách miminek a batolat, popř. na choulostivých místech, bývá nutné provést operaci v celkové anestezii. Po těchto zákrocích se kůže v postižených oblastech zhojí a většinou dojde k vymizení molusek bez opětovného výskytu.

Foto: Pixabay.com

Moluska - kožní onemocnění ohrožující nejen děti patří do témat
 • moluska Eva 01.10.2014 18:59:14

  Tak to si už konečně nemůžu nechat pro sebe ...po letech ...moje malá dcera měla taky moluska docela ve velkém rozsahu, vůbec jsem to neznala ...navštívily jsme tedy dětskou lékařku ...lékařka s dcerou moc nesvedla, dala nám domů jehlu, abych jí toho zbavila doma ...tak to opravdu nešlo ...přišla jsem ale na léčbu, která zabrala okamžitě a bezbolestně ...umývala jsem postižená místa odvarem z heřmánku, na noc jsem jí je namazala Miraclenem - pleťovým zinkovým gelem z lékárny - a ejhle - moluska náhle podeschla a sama se sloupla ...bylo to tak snadné

  • Re: moluska Roman 06.11.2014 18:21:42

   Ahoj muzu se zeptat jaky hermanek a kde ho sezenu ?

 • Moluska hana 23.09.2014 09:24:49

  Při třech dětech jsem moluska řešila co chvíli. Návštěvy lékařů byli zdlouhavé a až příliš časté. Na sobě jsem vyzkoušela jednodušší řešení. Je potřeba sterilní injekční jehlu, pinzetu a silnou desinfekci. Čistýma rukama nebo rukavicemi jsem rozřízla kůžičku nad moluskem vysušila trochu krve. Opatrně pinzetou uvolnila váček moluska i s kořínkem a ranku velmi pečlivě vydesinfikovala.Chce to trochu odvahy, ale je to rychlé a nedojde k rozsevu.


Adresář

Diskutujte na téma Dětské nemoci

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku