Meningokok - bakterie, která rychle zabíjí

Bakterie Nesseria meningitis, kterou známe pod zkráceným názvem meningokok, je obávaný zabiják (v ČR má na svědomí zhruba 100 úmrtí ročně). Z desítek jejích na světě známých druhů, se v naší republice vyskytují běžně pouze dva, a to typy B a C. V ojedinělých případech se vyskytne i typ A. Proti typu A a C lze účinně očkovat děti od dvou měsíců, proti typu B nebyla očkovací látka zatím vyvinuta.

Meningokok postihuje nejvíce malé děti a dospívající. U dospívající mládeže často propuká po návštěvách diskoték či různých festivalů. Zvýšený výskyt se objevuje také po novoročních oslavách. Častější frekvence polibků a hromadných přípitků umožní bakterii rychlejší šíření.

Samotná bakterie na vzduchu přežije jen několik vteřin. Z člověka na člověka se přenáší kýcháním, líbáním apod. Příhodné prostředí pro bakterii představuje nosohltan, kde se nejprve pomnoží a následně šíří krevními cestami do ostatních tkání a orgánů.

U některých lidí přežívá bakterie v nosohltanu v nízkém počtu, aniž by se nějak projevovala. Takový člověk pak funguje jako bacilonosič a šíří nákazu dále.

Příznaky a projevy meningokoku

Meningokok udeří vždy zčista jasna. Mnohdy mladý a zdraví jedinec se cítí naprosto v pořádku a najednou se u něj začnou projevovat příznaky podobné chřipce. Zvýšená teplota rychle přechází v horečku, která po podání běžných léků neustupuje. K dalším prvotním příznakům patří bolesti hlavy a někdy zvracení.

Meningokoková infekce je rychle se zhoršující onemocnění s různými projevy. V těžších případech může smrt nastat i za několik málo hodin od projevení prvních příznaků.

Běžně je možné rozlišit dvě formy projevu meningokoka - meningokokovou meningitidu a meningokokovou sepsi.

Meningokoková meningitida

Slovo meningitida znamená v překladu zánět mozkových blan. Krom horečky, silných bolestí hlavy a zvracení je tento stav doprovázen ztuhnutím šíje, neschopností předklonit hlavu, poruchami vědomí a křečemi.

Meningokoková sepse

Závažnější formou onemocnění meningokokem, s více jak dvojnásobnou úmrtností (25procentní) oproti meningitidě, je meningokoková sepse. Jedná se v podstatě o otravu krve. Pacientům s touto formou postupně selhávají životně důležité orgány a následně umírají na srdeční zástavu. Tato forma je typická tvorbou krvavých skvrnek na kůži (petechií), které se postupně zvětšují.

Diagnóza a léčba meningokokové infekce

Pokud lékař získá podezření na onemocnění meningokokem, okamžitě je zahájena léčba silnými dávkami antibiotik, a to ještě předtím, než se diagnóza potvrdí rozborem krve. Pacient je převezen do nemocnice, kde se případně zajistí jeho životní funkce. Diagnózu lze potvrdit i provedením lumbální punkce a následným rozborem mozkomíšní tekutiny.

Smrt u tohoto onemocnění nastává nejčastěji do 24 až 48 hodin od vypuknutí nemoci. Pokud dotyčný nemoc přežije, nese si často sebou po zbytek života trvalé následky v podobě postižení srdce, hluchoty, slepoty, amputovaných částí těla, epilepsie, ochrnutí nebo psychomotorické retardace.

Prevence nemoci

Proti typům A a C existuje nepovinné očkování, které není hrazeno zdravotními pojišťovnami. Očkovacích látek existuje několik druhů a poskytují různý stupeň ochrany po různě dlouhou dobu. Očkovat lze děti od dvou až tří měsíců, ale je potřeba, aby již bylo zahojeno předchozí povinné očkování proti TBC. Nejběžnější je očkování mezi dvanácti až osmnácti měsíci.

Na co dávat pozor

Při zvýšené teplotě, která neklesá po podání léků a naopak se ještě zvyšuje, vyhledejte lékařskou pomoc. Jakmile se objeví známky krvácení do kůže, volejte okamžitě rychlou záchrannou službu.

 

Setkali jste se někdy s meningokokovým onemocněním? Nechali jste své děti očkovat?

Meningokok - bakterie, která rychle zabíjí patří do témat
 • ockovani Eva 24.01.2017 15:47:08

  Nema to smysl,je to dalsi jed do tela,uz takhle ho v sobe mame dost z ovzdusi a radoby zdravych jidel.Opravdu to nezabira,jak pise Pavel.

 • neotalet Jarka 27.07.2014 14:43:26

  Dobry den chci se podělit o muj zážitek kdy mi na medingokovou sepsi včera zemřel 3,5 lety synek. Prosim když se z ničeho nic objevi u vašich děti vysoke horečky 40 a vice a nedaji se zmirnit tak neváhejte a jedte hned na pohotovost a trvejte na odběru krve nebo vyšetřeni které by toto onemocněni vyloučili. Synkovi už na pohotovosti teplota klesla a tim jsme se nechali uklidnit a jeli domu s tim že zvraci jen kvůli slunci nebo že něco špatného snědl. Rano už měl začinajici fličky a i po rychlem převozu do nemocnice a podani antibiotik nam po 3 hodinách umřel. Pišu jako mama která by nechtěla aby tohle šilenstvi zažil ještě nějaky drobeček a jeho rodiče!!!!!

 • ja sem ho mela karolin 03.07.2013 22:30:26

  dobryden je mi dvanact let a mela jsem meningokoka typu C doktori mi davaly noulovou sanci na preziti ale ja to prezila a sem uplne v pohode tedkom je to presne mesic co se mi to stalo ale uz bych tady nebyla nebyt mana doktora z varu ten zahajil v cas léčbu a nikomu to nepreji

 • Má očkování smysl? Sylva 06.09.2010 15:43:30

  Nechala jsem děti proti meningokoku očkovat - jediné nepovinné očkování, které jsem si vybrala, nějak mi to přišlo důležitý, ale až teď se dozvídám, že nezabírá proti všem formám, takže se stejně musím bát a hlídat všechny možné projevy. Ach jo!

  • Re: Má očkování smysl? Pavel 07.09.2010 16:19:05

   Nemá!!! V mnoha případech ne.Sylvo,očkování je jeden velký jed! S mnoha následky,pro děti obzvlášť,nebudu strašit,je lépe podat vit. C a Zinek aj.Dejte vědět,chcete li více.

   • Re: Re: Má očkování smysl? jelinkova 27.02.2011 19:05:25

    dobry den,četla jsem vas prispevek,a nemam s toho dobry pocit nezlobte se,chtela jsem nebechat sve deti ockovat,ale ted mam v hlave zmatek.co jsem cetla tak lidi kteri prezili tak jsou ochrnutý,a nebo prisli o obe nohy a tak.mam strach o sve deti. pisete staci vitamin C,a ZINEK? napiste mi prosim více.dekuji moc.z pozrdavem jelinkova

    • Re: Re: Re: Má očkování smysl? jelinkova 27.02.2011 19:07:55

     EVICKA-28@SEZNAM.CZ, PANI JELÍNKOVA

 • jelinkova 27.02.2011 19:06:37

  pane Pavle muj email je,EVICKA-28@SEZNAM.CZ


Adresář

Diskutujte na téma Dětské nemoci

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku