Jak vyzrát na školková onemocnění dětí

Začalo vaše dítě chodit do školky a od té doby máte pocit, že je neustále nastydlé a nemocné? Nejste sami. První pravidelné navštěvování dětského kolektivu je zatěžkávací zkouškou dětské imunity.

Na vyšší výskyt kašle, rýmy, zánětu průdušek a plic, angíny nebo střevní virózy, což jsou některá typická "školková onemocnění", vás zřejmě upozorní i pediatr.

Jak přestát zátěžový první rok ve školce

Na první rok ve školce, kdy se každé, i dosud naprosto zdravé dítě bude nutně potýkat s náporem bacilů, nemocí a viróz, je dobré se připravit. Po tom, co se dítě ve školce konečně adaptuje a odbude si své nářky a stesk po mamince, se zcela běžně objeví první onemocnění. Stává se tak samozřejmě bez ohledu na to, zda jste nastoupili do nového zaměstnání, nemáte hlídání apod. Děti se ve školce styku s viry nevyhnou. Toto je dobré vzít jako nutný fakt a nepropadat proto panice, kdykoliv se ve školce objeví dítě s kašlem. Imunita dítěte potřebuje čas, aby si zvykla a poté adekvátně reagovala na vlivy a podněty v tomto prostředí. Nechte organismus svého dítěte, ať se s nimi sám popere a vlastní imunitu tak posílí. Jde o naprosto normální vývoj, kterým si každé dítě projde bez větší újmy na zdraví. Další rok ve školce už pak dítě obvykle snáší lépe. Teprve častější výskyt závažnějších onemocnění by měl vést ke konzultaci s lékařem.

Posilování imunity

Pokud vaše dítě zcela normálně jí, tj. má podle vás dostatečný příjem ovoce a zeleniny, v zimních měsících zvláště vitaminu C, pak není nutné nasazovat např. potravinové doplňky s vysokým obsahem vitamínů, není-li to ovšem na radu lékaře. Zdravá a vyvážená strava je samozřejmě to první, čím můžete svému dítěti prospět a čím můžete jeho imunitu přirozeně posilovat.

K dalším tipům k posilování imunity patří otužování, zmíněné vitaminové přípravky a sirupy, homeopatika aj.

Nutnost doléčení

Každé léčbě je nutné dopřát čas. U nejrůznějších druhů nachlazení, která řádí zvláště v těchto měsících, je obzvlášť nutné nemoc doléčit, nepřecházet a nespěchat s návratem dítěte zpět do kolektivu, i když vás třeba váš zaměstnavatel už netrpělivě shání. Průduškový kašel, rýma, záněty spojivek apod. jsou často vracející se obtíže a každý rodič v této rizikové době pozná, že školka se často hemží dětmi s evidentním nachlazením. Školky totiž obvykle nepřijímají jen děti s horečkou a dále pak s výskytem akutních problémů, jako je silný průjem nebo zvracení. Je však pouze na uvážení rodiče, zda své dítě do školky přivede i s náznakem nemoci, což se často děje. Kromě zmíněného posilování imunity se některé maminky, pokud je to možné, uchylují k možnosti jak snížit riziko nákazy tím, že si dítě odvedou po obědě domů. Spánek ve společné místnosti a odpolední spojování tříd samozřejmě riziko zvyšuje. Nemocné dítě nepotřebuje do školky omluvenku a v případě lehčích potíží nemusí nutně navštívit lékaře. Pokud však jde o infekční onemocnění, (neštovice, spála, žloutenka), je nutné toto ve školce nahlásit.

Foto: Sxc.hu

Jak vyzrát na školková onemocnění dětí patří do témat
 • Posílení imunity Maryska 15.03.2017 21:19:39

  Já jsem dětem kromě takových těch klasických věcí na posílení zdraví a imunity, což je zdravý pohyb, strava, přiměřené otužování ještě dávala hned od tří let před nástupem do školky každý den "méďu" - Preventan. Kvůli té reklamě ho měly spojeného s veselým méďou a samy se ho dožadovaly, že ještě nedostaly "méďu" na cucání. :-)

 • danulinka 31.10.2014 14:46:50

  my malou od malička učili třeba na to, aby si kapičky do nosu nejdřív zkusila stříknout sama..skvěle se nám i jako prevence osvědčil quixx soft.je to přípravek s mořskou solí a pomáhá dobře a taky teď, jak se začíná topit a je všude suchý vzduch, tak dobře zvlhčuje

 • Tanja 30.10.2014 17:12:57

  Dcerka první rok v MŠ měla hlavně rýmičky :-( Vyzkoušeli jsme kde co, až jsem vyzkoušela stříkat mořskou vodu - a to i preventivně! Nejradši máme Quixx soft s aloe vera... neštípe, dceři nevadí, dávkování ve spreji je praktické... Je potřeba nosní sliznici zvlhčovat, pak rýma nemá šanci... takže nepřetopit místnosti, hodně pít a zvhlčovat.

 • kaloba Káča 26.02.2014 17:13:57

  Co užíváme Kalobu, tak celou minulou sezónu dcera nebrala antibiotika. Předtím je měla tak 4-5x za zimní sezónu. Nasadím hned, jak se mi něco nezdá, začne nudle nebo kašel…

  • Re: kaloba Lenka 27.02.2014 17:20:05

   My užíváme sirup od Dr. WEISSE, je sladký, přírodní a taky se nám vše vyhýbá obloukem. :-) Důležité je, že zabírá aspoň něco.

   • Re: Re: kaloba Eva 03.03.2014 05:36:11

    Máte na mysli StopBacil, je vhodný pro děti od 3 let. Nevím jaká je chuťově kaloba , ale dceři tento sirup chutná a neodmítá ho

    • Re: Re: Re: kaloba Eva 03.03.2014 05:40:26

     Pro ty úplně nejmenší dělají Stopkašel pro děti, je to ale převážně jen suchý a vlhký kašel, imunitu ne

  • Re: kaloba Klára 28.02.2014 14:50:37

   Máš recht, přesně takhle to probíhá i u nás. Když cítím prvotní příznaky, hned Kalobu a za pár dnů je to ok.

 • Tomáš 03.03.2014 05:38:48

  Všude jen kaloba....kaloba. Asi Vám to funguje jen by mě spíše zajímalo, jestli jim kapky dáváte samostatně nebo jestli je s něčím podáváte. Onao je docela problém do dětí něco dostat pokud jim to nechutná a já mám spíše zkušenosti, že kapky nejsou chuťově nic moc.

 • Sandra 25.02.2014 13:32:54

  Holky v práci ¨kalobu taky doporučovaly, tak si ji asi taky skočím koupit...nebo co:)

  • Re: Dana 25.02.2014 15:20:54

   Jo Sandro určitě si pro ni skoč, veříím že kaloba vám taky pomůže :)

 • Zuzana 20.01.2014 08:30:07

  To je ale blbost. Imunita tří, čtyřletého dítěte není zralá, to se děje až tak kolem 6. roku, nebo o něco později, tj. tehdy, když dítě nastupuje do školy. Školky, tak jak je známe u nás, jsou odkladištěm nemocných dětí pracujících rodičů. Málo větrané malé prostory, kde je najednou 25 dětí, ze kterých tak polovina smrká, kašle apod., minimální pobyt venku, to dokáže rozhodit snad i to nejzdravější dítě. Nevidím žádný prospěch v umisťování dítěte do takovýchto školek, rozhodně to není zdraví prospěšné a takové ty kecy o to, že se dítě musí "promořit", ty mě nadzvedávají je židle. Přesně z důvodu zbytečně velké nemocnosti jsem děti do školky přestala dávat a o to víc jsem se jim věnovala doma (uznávám že ne každá matka si může dovolit ten luxus být s dítětem doma) a děti po nástupu do školy marodí celkem málo a co se týče znalostí, tak bych spíš řekla, že jsou na tom lépe než vrstevníci. Zkráta, imunita musí dozrát, nikdy nebylo ani v minulosti přirozené, aby se tak velké množství dětí kumulovalo na tak malém prostoru, co to asi může udělat s nezralou dětskou imunitou. Nevidím nic prospěšného na opakovaných zánětech středouších, průdušek, angáních atd. To opravdu imunitu neposílí, spíš naopak může dlouhodobě oslabit. I dítě, které nechodí do školky se přirozeně setkává s bacily, ale takovou tou normální formou. Ona kombinace školkových bacilů je ta nejhorší, co existuje a nikdy nemíním své děti tomuto vystavovat.

  • Re: L. 20.01.2014 10:07:45

   Nevím, co přesně považujete za blbost. Moje děti si také ve školce odbyly ty běžné nemoci, ale nijak zvlášť opakovaně, organismus si prostě zvykl a určitě se staly více imunní, podle mě. V článku není nic o prospěšnosti opakovaných zánětů, ale o nutnosti se na ně připravit a pak je doléčit, protože jak sama píšete, ne každá matka může být s dítětem doma, ale musí ho dát do školky. Podle mě to zbytečně hrotíte, všichni jsme chodili do školky a všichni jsme to přežili. No ne??

   • Re: Re: Eva 25.02.2014 11:35:14

    Ráda bych napsala také, že to zbytečně hrotíme, ale bohužel né všichni mají štěstí na skvělé paní učitelky apod. S doléčením například chřipky by to znamenalo, že dítě nebude například 3 týdny ve školce a pokud se tam dávají nedoléčné, s nějvětší mírou pravděpodobnosti to zase odskáče znovu a za týden ho mám doma zas. Zkoušíme teď malé dávat multibylinný sirup na nachlazení od Dr. Weisse. Zvažovala jsem pak i homeopatika na imunitu, ale to by mohla být náladová. Uvidím. Co myslíte vy, jaké máte zkušenosti se sirupy na imunitu a homeopatiky? Díky za rady:-)

  • Re: Elen 21.01.2014 18:23:05

   Obávám se, že nemáte tak docela pravdu. Když pomineme fakt, že málokterá žena si může dovolit být s jedním dítětem doma např. až 5 let; tedy, pokud má bohatého manžela, rodiče "sponzory" anebo ji nevadí, že novou práci sežene už jen stěží, tak budiž. Každý svého štěstí strůjcem. Pak ať si takové ženy nestěžují, že je již nikdo nezaměstná.
   Věc další je ta, že pokud se dítě nesetká ve školce s bacily kolem toho 3. nebo 4. roku a do školky jde až v těch 5 letech, tak je ve stejné situaci jako to tříleté dítě. Jen se srovnává s nemocemi později. Tak nevím, co řešíte. Tohle je reální situace známé, která si právě může dovolit být doma (nj, když manžel vydělává 60 tis., to se to mluví) a své dítě dala do školky právě až v těch 5 letech. Nejenže je věčně nemocné, ale zároveň není zvyklé na dětský kolektiv, který mu to samoz. dává "sežrat". Nemyslete si, dnešní děti již ve školce poznají, kdo se bojí ostatních a kdo je tzv. zdravě sebevědomý nebo chcete-li otrkaný. Takže si paní opravdu v ničem nepomohla.
   Ano, chápu, že je nepříjemné, dávat dítě do školky do velkých kolektivů. Možná by pro začátek pomohlo, dát dítě do soukr. školky, kde je počet dětí menší. A všechny nejsou zas tolik předražené. Krom toho, nemoci na začátku školkové docházky jsou holt přirozenou součástí. Každý si tím prošel. I já, manžel nebo kdokoliv, kdo ve svém dětství navštěvovali od 3. roku školky. A taky jsme to přežili bez nějakého traumatu :-).

 • děti Tereza 21.02.2014 15:33:32

  Já už nevím co mám těm svým dětem dát aby nebyly pořád nemocné, vyzkouším tu Kalobua třeba konečně něco zabere.

 • . Jája 19.02.2014 14:32:40

  Jo taky jsem se školkou docela bojovala, párkrát jsem se i s učitekou tam hádala... Fakt hrůůza občas. Koukala jsem seted na tu Kalobu a docela mě to zaujalo, myslím, že jí koupím.

  • Re: . Dana 20.02.2014 10:24:13

   No ve školce řádí vždy nejvíce nemocí. My Kalobu bereme preventivně když řádí epidemie. A málokdy jsou děti nemocné.

 • Re: Adéla 18.02.2014 12:51:44

  Naše zkušenosti se školkou jsou naprosto totožné. S tím rozdílem, že období nemocí od nástupu ještě nepřestalo. Vím, že nejde zařídit, aby rodiče nedávali děti s příznaky nemoci do školky apod., ale co může být jiné je přístup některých učitelek, hlavně tedy u nás. Nechápu jak v období chřipek má dítěti pomoci cvičení bosky v né příliš vytopené školce a navíc i to, že pak jím ty věci nechají, stejně tak když byl sníh šly děti ven a punčocháče malé nechaly mokré i když náhradní věci měla. Až když jsem jí vyzvedla z práce kolem 15 hod, vyměnila jsem jí je já. Na to, že šly ven dopoledne a spát, mě to udivuje. Pak už nevím co je lepší tedy, platit školku, léky, paragraf apod. V tuto dobu jsem koupila sirup STOPKAŠEL, kdybych cokoli pozorovala tak jí ho dám. Dívala jsem se a mají i něco na imunitu, uvidíme a budu Vás informovat

 • re AndreaS 14.02.2014 15:30:22

  Není zač, určitě vyzkušej a dybys chtěla ještě nějaké další info, tak mrkni třeba na ofiko stránky: http://www.kaloba.cz/

 • díky Mamina 14.02.2014 15:24:43

  Děkuji moc za odpovědi, asi to vyzkouším.

 • re: Dáša 13.02.2014 16:25:02

  U nás v rodině taky neměl na Kalobu vůbec nkdo jakoukoliv alergickou reakci... A to je nás opravdu hodně :))

 • alergie AndreaS 12.02.2014 14:00:30

  Tak o alergické reakci na Kalobu jsem neslyšela, u nás to bylo naprosto v pořádku...

 • alergie Mamina 12.02.2014 13:44:08

  A ještě jsem někde zaslechla něco o alergické reakci na ty kapky... Nějaké zkušenosti s tímto? Ještě jednou díky.

 • děti AndreaS 10.02.2014 15:04:52

  Kalobu můžeš dávat dětem už od jednoho roku, takže omezení je opravdu jen minimální... a je to příroda, takže žádná chemie :)

 • děti AndreaS 10.02.2014 15:04:52

  Kalobu můžeš dávat dětem už od jednoho roku, takže omezení je opravdu jen minimální... a je to příroda, takže žádná chemie :)

 • ? Mamina 10.02.2014 14:55:26

  A jak moc malým dětem se ty kapky můžou dávat? Je tu nějaké omezení nebo hranice? Díky

 • Kaloba AndreaS 07.02.2014 16:27:59

  Všem co Kalobu ještě nevzykoušely tak radím at neváhaja přidávám se k doporučení :) Moc pomáhá :)

 • kapky Marie 06.02.2014 13:48:57

  S těmito kapkami jsem se již setkala, povídala mi o nich dcera, ale sama jsem je eště nebrala, ale ted o nich uvažuji, že je vyzkouším.

 • kapky Andrea 05.02.2014 13:12:52

  Já jsem tyhle kapky dávala dceři minulou zimu, letos zatím jen jednou, když začala kašlat, jinak zatím naštěstí dobrý :)

 • kaloba Dáša 04.02.2014 15:13:02

  jo kalobu znám, doporučila mi jí kamarádka, která s ní měla dobré zkušenosti... a ted jí používáme celá rodina...

 • ... Katka 03.02.2014 14:27:09

  Já si také nemohu dovolit být pořád doma s dětmy a obě jsem je dala do školky od 3tího roku... Byly nemocné tak jako každé jiné dítě v jejich věku, takže žádné velké drama zase... V souvislosti s tímhle, mám odzkoušené jedny kapky, Kaloba, jsou přírodní a pomáhají právě při nachlazení, rýmě a prvních příznacích nemoci a dost mi u obou dětí pomohly překonat tyhle školková onemocnění...


Adresář

Diskutujte na téma Dětské nemoci

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku