Dětský syndrom ruka-noha-ústa

Že jste o tom ještě neslyšeli? Pokud máte děti, pak určitě ano. Jedná se o chorobu, která se nejvíce vyskytuje u dětí do 10 let. A skutečně postihuje výše zmíněná místa - ruce, nohy a ústa. Je to akutní virové onemocnění, jehož původcem jsou enteroviry. Jde o nemoc nakažlivou, nicméně ne závažnou. Objevuje se především v letních měsících.

Projevy nemoci ruka-noha-ústa

Napřed se objeví zvýšená teplota spojená s bolením bříška a někdy i bolestmi v krku. Pak se v ústech a na jazyku objeví nepříjemné afty, na dlaních rukou, ploskách nohou a v okolí úst vyrážka vypadající jako drobné puchýřky. Je to virová záležitost, která se přenáší kapénkovou infekcí a orofekálně. Inkubační doba je 3 až 6 dní. Nemoc sama odezní do 10 dnů a je ve většině případů bez komplikací.

Jak se léčí nemoc zvaná ruka-noha-ústa

Tato nemoc nemá zvláštní potřeby na léčbu, většinou odezní bez dramatického průběhu a bez speciální léčby. Při teplotě nad 38 stupňů Celsia je vhodné podávat antipyretika (případně analgetika) a zvýšené množství tekutin. V případě velkého výsevu aftů lze vytírat dutinu ústní genciánovou violetí. Pokud vyrážka svědí, pak lze použít pudr na potírání nebo Fenistil ve všech formách. Toto všechno se dá volně zakoupit v lékárně i bez lékařského předpisu. K úlevě pomáhají také studené obklady. Doporučeno je zvýšit přísun vitamínů, a to zejména skupiny B.

Omezení a doporučení vyplývající z nemoci

 • izolace od kolektivu
 • klidový režim
 • vynechat pobyt na slunci
 • řádné mytí rukou
 • precizní mytí ovoce, zeleniny, důsledná hygiena potravin, řádné tepelné zpracování

Výskyt nemoci ruka-noha-ústa

Toto onemocnění se rozšiřuje po celém světě. V letech 2000 - 2011 bylo v České republice nahlášeno celkem jen 156 případů, do 35. kalendářního týdne roku 2012 to bylo už 55 případů onemocnění. Zpočátku se případy vyskytovaly nejvíce v Jihočeském kraji, dnes je mapa výskytu plošně zaplněna.

Zdroj: www.szu.cz

Foto: Pixabay.com

Dětský syndrom ruka-noha-ústa patří do témat
 • Irena 13.11.2014 09:38:46

  Zdravím, tento syndrom je absolutní pohroma. Domnívala jsem se, že se jedná o dětské onemocnění,ale velmi sem se pletla. Dcera to sice měla, naštěstí v menší míře, jen pár pupínků,..ale já sama v 27 letech jsem to chytla asi 14 dní po ní. Nepřeji nikomu, aby to chytil také,.. nejprve 40 horečky, pak boláky na rukou, nohou, dokonce i na zadnici. články prstů jak na nohou tak na rukou mi tak natekly, že jsem byla jak plyšové zvířátko. bolesti strašné. na nohy jsem nemohla došlápnout, na záchod sem lezla po kolenou. a na rukách-nemohla jsem jíst, pít, nic chytit do rukou a konečky byli tak znecitlivělé, že i když mě píchly necítila jsem NIC. takže semnou musel manžel zůstat doma, proto nešlo funkovat,... takže kdo máte nemocné dítě doma a horší imunitu- POZOR!!

  • Re: Tereza 28.08.2017 05:55:26

   Uplne s vami soucitim, je mi 26 a zrovna tuto nemoc prodelavam.. No peknej hnus, hlavne ty prvni dny, kdy byly horecky doprovazeny zimnicemi a nesnesitelnymi bolestmi kloubu a zad.. Puchyrky mi naskalaly vcera, tak jsem zvedava..

 • Betty 07.11.2014 09:39:43

  Renata- a jak ste se dostali do Indie? Co tam děláte? Šli jste za prací? Jak se tam žije? Je tam pro vás bezpečno? Nějaké opravdu zvláštní zvyky , které jsou pro nás nepochopitelné????

 • ruce,nohy,usta Renata 06.11.2014 03:48:52

  Jsem rada,ze jsem na tento prispevek narazila, protoze v soucasne dobe zijeme s detmi v Indii a po dovolene tato viroza postihla obe nase deti.Teplota,svedeni na chodidlech a dlanich vcetne osklivych pupinku. Pomohl led.Zadne masti deti nesnesly. Prvni den to svedilo potom bolelo a treti den se vse uklidnilo a ekzem se zmenil na puchyrky.K lekari jsme nesli,protoze byl zrovna vikend a po vikendu se detem ulevilo.Jsem rada,ze to neni nic jineho,vazneho a snad se to uz nevrati..Jednu dceru kousla pijavice,tak jsme si nebyli jisti,zda to nema treba od ni.


Adresář

Diskutujte na téma Dětské nemoci

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku